Podkłady kolejowe są specjalną odmianą drewna, które ze względu na swoje przeznaczenie jest ciśnieniowo nasączane olejem kreozotowym. Impregnat ten powoduje bardzo wysoką odporność na warunki atmosferyczne i gnicie drewna, jednak jednocześnie jest substancją wysoce toksyczną i szkodliwą.

Obecnie tworzone linie kolejowe to przede wszystkim linie dwutorowe. Po mału odchodzi się od typowych linii jednotorowych, z racji tego, iż te pierwsze mają więcej swoich praktycznych zastosowań.

Drewno dzięki swej naturalności dodaje ogrodowi niezaprzeczalnego uroku. Ciekawe efekty można uzyskać, stosując w ogrodzie stare podkłady kolejowe. Ich brunatne, nieco spękane powierzchnie bardzo dobrze komponują się z roślinami.

Jak wiadomo powszechnie każda trakcja kolejowa składa się z kilku bardzo ważnych elementów. Są nimi przede wszystkim: torowisko kolejowe oraz tak zwane podkłady kolejowe.

Linie kolejowe jak wiadomo to szalenie ważne elementy, jeśli chodzi o całokształt funkcjonowania transportu kolejowego, który w dużej mierze pomaga w rozwoju i usprawnieniu gospodarki narodowej.

Współczesne kolejnictwo, to dość szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki narodowej i państwowej. Tabory kolejowe, zarówno osobowe jak i te służące do przewozu różnego rodzaju materiałów czy przedmiotów, zmieniają się w zaskakującym tempie.